Útleírások

Balkáni kalandozások
Egyiptom - Sátorral a Fehér Sivatagban
Horvátország - Tavaszi hosszú hétvége Dubrovnikban
Indonézia - Jáva és Bali, Hong Kongi kitérővel
Kuba - 1400 km négykeréken
Madeira - Téli túrák az örök tavasz szigetén
Olaszország - Nápoly és környéke
Olaszország - Toszkána: Borok és etruszkok nyomában
Az Etruszk story
Róma, mint Etruszk Királyság
Anatóliai gyökerek, Lídiai származás?
Genetikai kutatások
Fanum Voltumnae, az etruszkok szent helye
Az etruszkok hanyatlása és bukása (az i.e. 4. századtól)
Megálló a Dolomitokban
Firenze
Residence Selvatelino, Mensano
San Gimignano
Pisa
Siena
Colle val d'Elsa
Volterra
Bolgheri
Más toszkán városok
Spanyolország: Barcelonai séták
Spanyolország - La Manga-i csillagtúrák
Spanyolország - El Camino: A Francia út
Törökország - Gulettel az ókori Lykia nyomában
Törökország - Kappadókia
Törökország - Kappadókia reloded
Törökország - Kappadókia full time
Törökország - Őszi túra csecsemővel
Törökország - Isztambul
Törökország - Kalandozások É-Mezopotámiában
Törökország - Lykiai út


Borok

 Borfajta leírások
 Borkostolás Jegyzetek
A Sangiovese magasiskolája
Miért éppen Grúzia, Törökország és Bulgária
Dalmát bortúra - 2011, 2018
Spanyolország - Katalán bortúra
Török bortúra - 2013május
Portugál bortúra - 2014 április
Loire - kóstolási jegyzetek 2018


Extrák

 Vendégkönyv
 Képtár


FANUM VOLTUMNAE, AZ ETRUSZKOK SZENT HELYE


Az i.e. 6. századi liga szövetségét a városok választott képviselőinek tanácsa irányította. Éves gyűlésük színhelye, egyben vallási szent helyük "Fanum Voltumnae", amelynek sokáig nem sikerült a helyét azonosítani. Fanum jelentés "szent hely", míg Voltumna vagy Veltha az etruszki mitológia legfőbb istene. Kultusza központjának Volsinit, a mai dél-nyugat umbriai Orvieto városát tartják. Emiatt is gondolták sokan, hogy valahol itt kellene keresni a szent helyet, ahol a vallási szertartások mellett vásárok, piacok, színházi előadások és ünnepélyes játékok is zajlottak.
Hogy Titus Livius, aki műveiben írt erről a helyről, miért nem határozta meg a pontos fekvését, annak sokak szerint az az egyszerű oka lehetett, hogy mert mindenki tudta. Csak közben eltelt 2 ezer év.
Már a középkorban is érdeklődés övezte, sok elmélet született annak lehetséges helyszínéről. De megdönthetetlen bizonyítékot sehol sem találtak.

Orvieto város etruszk eredete sosem volt kérdéses, a mellette lévő "Campo della Fiera" (Vásártér) évszázadok óta vásárok és piacok helyszíne volt. A 19. században itt egy tufából épült szentély falai, illetve értékes kerámia leletek kerültek elő, amelyek ma a berlini Pergamon Múzeumban láthatóak. Az ásatások azonban meglehetősen esetlegesek és rosszul dokumentáltak voltak.


A szervezett feltárás csak a 2000-es években indultak meg Simonetta Stopponi, a Maceratai Egyetem itáliai régészet és etruszkológia professzorának vezetésével. Munkájuk alapján kiderült, hogy a vásárhelyet az i.e. 6. századtól kezdve, egészen az 1348-as pestis járványig folyamatosan használták. A rendkívül gazdag kerámia, pénzérme, szobor és épületdíszítő leleteken kívül előkerült egy etruszk szentély neve is, amelyet "mennyei hely"-ként azonosítottak. Ez volt az első jel, ami alapján ma már a legtöbb szakértő ezt a helyszínt tartja Fanum Voltumnae-nak.
A további ásatások is mind arra utalnak, hogy a helyszín folyamatosan központi elhelyezkedésű volt, mind geopolitikai, mind kereskedelmi szempontból.

Az építmények méretaránya, azok bonyolult szerkezete és elrendezése is kiemelt fontosságát mutatja. Több templomot (2019-ig összesen ötöt), egy i.e. 6. századi 9 méter széles ókori utat és szökőkutakat is feltártak. Az utolsó szakrális épület a 12. századi San Pietro in Vetere templom, amelynek alapjait és homlokfalát, mozaikjaival együtt találták meg.
Nagyon fontos lelet a 2014 novemberében nagyon jó állapotban napvilágra került, fehér, terrakotta szobor fej, amely az Etruszkok fő Istenét, Voltumnát ábrázolja.

A Kr. e. 6. században a Földközi-tenger nyugati részét - főként a Magonida dinasztia vezetése alatt - a Karthágói Birodalom irányította. Egyre gyakrabban katonai összetűzésbe kerülve a terjeszkedő görögökkel. Ez végül az i.e. 580-265 között szinte folyamatosan zajló ún. szicíliai, vagy görög-pún háborúk időszakába torkollott, amely Karthágó és a szicíliai Szirakusza által vezetett görög városállamok között zajlott.

A Phokea (a mai Foca, Törökországban) városából származó görögök már korábban is borsot törtek Karthágó orra alá, amikor i.e. 600-ban megalapították Massalia (a mai Marseille) városát és ezzel az ibér kereskedelembe tenyereltek bele. I.e. 562 körül a korzikai Alaliába is telepítettek egy kolóniát, ami etruszk érdekeltségnek számított. Amikor i.e. 546-ban Nagy Kürosz perzsa király elfoglalta Kis-Ázsiát, a legtöbb phokeai lakos Alaliába költözött.
Ez már sok volt az etruszkoknak és a karthágóiaknak is, akik szövetséget kötve, i.e. 540-535 körül, a város környékén vívott tengeri háborúkban végül elérték, hogy a görögök elhagyják a szigetet. Korzika ekkor teljesen etruszk kézre került, míg Karthágó megtartotta Szardíniát, illetve ki tudta szorítani a görögöket a Gibraltári-szoros környékéről, így Ibériából is.