Útleírások

Balkáni kalandozások
Egyiptom - Sátorral a Fehér Sivatagban
Horvátország - Tavaszi hosszú hétvége Dubrovnikban
Indonézia - Jáva és Bali, Hong Kongi kitérővel
Kuba - 1400 km négykeréken
Madeira - Téli túrák az örök tavasz szigetén
Olaszország - Nápoly és környéke
Olaszország - Toszkána: Borok és etruszkok nyomában
Az Etruszk story
Róma, mint Etruszk Királyság
Anatóliai gyökerek, Lídiai származás?
Genetikai kutatások
Fanum Voltumnae, az etruszkok szent helye
Az etruszkok hanyatlása és bukása (az i.e. 4. századtól)
Megálló a Dolomitokban
Firenze
Residence Selvatelino, Mensano
San Gimignano
Pisa
Siena
Colle val d'Elsa
Volterra
Bolgheri
Más toszkán városok
Spanyolország: Barcelonai séták
Spanyolország - La Manga-i csillagtúrák
Spanyolország - El Camino: A Francia út
Törökország - Gulettel az ókori Lykia nyomában
Törökország - Kappadókia
Törökország - Kappadókia reloded
Törökország - Kappadókia full time
Törökország - Őszi túra csecsemővel
Törökország - Isztambul
Törökország - Kalandozások É-Mezopotámiában
Törökország - Lykiai út


Borok

 Borfajta leírások
 Borkostolás Jegyzetek
A Sangiovese magasiskolája
Miért éppen Grúzia, Törökország és Bulgária
Dalmát bortúra - 2011, 2018
Spanyolország - Katalán bortúra
Török bortúra - 2013május
Portugál bortúra - 2014 április
Loire - kóstolási jegyzetek 2018


Extrák

 Vendégkönyv
 Képtár


GENETIKAI KUTATÁSOK


A DNS alapú kutatások képesek új megvilágításba helyezni minden korábbi elméletet.
Már egy 2004-es tanulmány is kimondta, hogy az etruszk maradványokból származó mitokondriális DNS vonal jellemzően európainak tűnik. (Korábban már írtam erről, hogy mitokondriális DNS - néhány genetikai kivételtől eltekintve - mindig anyai ágon öröklődik. tehát ebből csak azt tudnánk levonni, hogy az etruszk nők inkább helyben lévők voltak.)

2013-ban az American Journal of Physical Anthropology folyóiratban megjelent publikáció szerint az etruszkok mtDNS-e nagyon közel esik a Közép-Európából (Németország, Ausztria, Magyarország) származó neolitikumi leletekhez. Ez határozottan arra utal, hogy az etruszk civilizáció a villanovai kultúrából és helyben fejlődött ki. A kutatás Toszkána és Nyugat-Anatólia közötti genetikai kapcsolat eredetét jóval - kb. 7-8 ezer évvel - korábbra datálja, valamikor az újkőkorszakra. Végeredményben megállapították, hogy az anatóliai és toszkán génállományok között részben fennálló hasonlóságok egy sokkal korábbi őskori vándorlás hatásainak tudhatóak be, amelyek közvetlenül nem kapcsolódnak az etruszk kultúra több ezer évvel későbbi kialakulásához. (Ez a folyamat az ún. neolitikus expanzió, amely során a földművelést egy, vagy két gyors hullámban, mintegy 8000 évvel ezelőtt a Közel-Keletről származó népesség - gyakorlatilag a legelső képzett bevándorlók - terjesztették el széles körben Európában és így forradalmasították az európai térség életét.)
(Forrás: Francesca Tassi; Silvia Ghirotto; David Caramelli; Guido Barbujani; et al. (2013). "Genetic evidence does not support an Etruscan origin in Anatolia". American Journal of Physical Anthropology. 152 (1): 11-18. doi:10.1002/ajpa.22319. PMID 23900768.)
A 2010 utáni kutatások többsége is azt sugallja, hogy az egész etruszk népcsoport nem volt bronzkori népvándorló, hanem már évezredek óta helyben élő népekből fejlődött ki. (És így nyugodtan lehetnének rokonai a Kárpát-medencében élő népeknek, amire egyébként a fenti genetikai elemzések is utalnak. Ez persze nem zárja ki, hogy az etruszk liga alapítói ne lehettek volna lüdiai származásúak. Vagy éppen közel-keleti hódítók, aki itt letelepedve feleségül vették a nőket, itt hagyták génjeiket, szokásaik, nyelvük pedig beleolvadtak a helyi kultúrába.)

Hogy ne legyen egyszerű, vannak a fentieket más olvasatba helyező újabb keletű tanulmányok is.
Pl. az amerikai Scince magazin 2019 novemberében publikált egy cikket (Antonio, Margaret L.; Gao, Ziyue; M. Moots, Hannah: "Ancient Rome: A genetic crossroads of Europe and the Mediterranean". Science 08 Nov 2019, Vol. 366, Issue 6466, pp. 708-714), amelyben 11 vaskori emberi mintát vizsgáltak. Ezekben a megelőző rézkorhoz képest, valamikor i.e. 900 körül 30-40%-os genetikai eltolódást érzékeltek a pontikusi-kaszpi, ún. "sztyeppei" bronz- és vaskori nomád népességből származó gének felé. Úgy fogalmaznak, hogy "több forráspopuláció is hozzájárulhatott - egyszerre vagy egymást követően - a vaskor előtti ősi átmenethez. Legkésőbb i. e. 900-ra Közép-Itália lakói kezdték megközelíteni a modern mediterrán népesség genetikáját."
Ez az időszak azonban egybeesik az etruszkok első régészeti megjelenésével. Azt nyilván nem tudjuk, hogy ők jöttek-e, vagy már itt voltak és csak hozzájuk keveredtek-e ezek a sztyeppei népek és gének?

A kedves olvasó pont úgy érezheti magát, mint én: néhány heti tudományos kutakodás után egyértelműen sejtelmünk sincs, hogy honnan jöttek, vagy alakultak ki ezek az etruszkok?

Összefoglalva:
Az etruszkok eredetének kutatása során nagyjából három fő modell alakult ki az elmúlt évszázadokban, amelyek az előzőekben leírtak köré csoportosulnak:

1. Keleti eredet: ókori eredetlegendák és történeti művek, valamint nyelvészeti és részben régészeti leletek alapján a Földközi-tenger keleti feléből származnak. A kis-ázsiai Trójából elmenekült dardánok rokonai, esetleg a Hettita Birodalom felbomlásakor a tengeri népekkel együtt megindult lídiaiak is lehetnek. Génvizsgálatok alapján is megtalálhatóak bennük ezen keleti gének.
2. Közép és/vagy észak-európai eredet: Szintén DNS vizsgálatok, régészeti emlékek (pl. a madárfejű-bárkák, de leginkább az urnasíros kultúra temetkezési gyakorlata) alapján eredetük valahol az Alpok túloldalán keresendő. (Idetartozhatnak a magyarokkal való nyelvi rokonság elméletei is.)
3. Autochton elmélet: Számtalan régészeti, történeti és genetikai lelet árulkodik arról, amely manapság egyre elfogadottabb, hogy az etruszk civilizáció helyben alakult ki. (Miután az i.e.10.-8. évezredben, az újkőkorszakban meginduló népvándorlás során ideérkeztek - a génekben is tetten érhető - anatóliai népek.)

Az utóbbi évtizedben a tudományos körökben mintha a mérleg a 3. változat felé billenne. Nem tudom lesz-e valaha ebben a kérdésben megdönthetetlen bizonyíték, vagy az etruszkok pontos eredete az örök homályba vész. De egyre szimpatikusabbak azok a megközelítések, amelyek szerint "az ősi társadalmak természete arra hívja fel a figyelmet, hogy "tiszta kultúrák" soha nem léteztek, mindig is "hibrid kultúrák" voltak jelen. Ebben a kulturális sokszínűségben az etnicitás, csak az egyik szervezőelv."
/K.A. Kamp and N. Yoffee: "Ethnicity in Ancient Western Asia During the Early Second Millennium B.C."; Archaeological Assessments and Ethnoarchaeological Perspectives, BASOR 237 (1980)/

Ebben a megközelítésben az etruszk egy képlékeny és összetett társadalom volt, nem pedig egy teljesen autochton nép. A vallási, kulturális, genetikai és egyéb külső hatásokat a kereskedelem és a bevándorlások révén is magába olvaszthatta.