Indonézia (Jáva és Bali), Hong Kong-i kitérővel
Útinapló - 2010. február 2.-16.
Bevezető
Munka és egyéb ügyeink úgy alakultak, hogy viszonylag gyors döntést követően Indonéziát céloztuk meg 3. gyermekünk születését követő néhány évnyi téli kihagyás után.
Visszaérkezve mindenki azt kérdezte: "És milyen volt?".
A válasz ebben a leírásban lesz, de röviden elég annyi, hogy Indonézia rajongók lettünk! Bármikor visszaindulnánk! Ez a közel 2 hét pillanatfelvétel csupán a szigethalom-ország rendkívüli természeti, történelmi, etnikai, vallási, kulturális és építészeti sokszínűségéből.
Szokásomhoz híven néhány hasznos információval is igyekszem segíteni az esetleg útjukat arrafelé tervező világjárókat.
Indonézia rövid bemutatása
Indonézia népessége 224 784 210 fő, területe 1 919 443 km2.
Területét 13 677 sziget alkotja. A legnagyobbak: Jáva (a világ egyik legsűrűbben lakott területe, ahol az ország lakosságának több mint fele lakik. Népsűrűsége közel 800fő/km2); Szumátra; Borneó; Celebesz (Sulawesi); Új-Guinea.
Időeltolódás +6 óra.
Pénznem az Indonéz rúpia. 1 IDR (Rp) = 100 sen. Nemzetközi hitelkártyák hotelekben és éttermekben általában elfogadottak, a készpénzfelvételi lehetőség gyakran korlátozott. A belföldi és külföldi fizetőeszközök be- és kivitele nem korlátozott. 1996 előtti USD bankjegyeket nem fogadnak el. 2010 februárban 1000 rp kb. 20Ft.
A Világ legnagyobb iszlám vallású országa. A lakosság 87%-a muszlim, majd hindu, keresztény és buddhista.
Jelenlegi lakosságát a 150 népcsoportra oszló maláj eredetű népesség alkotja (jávai 45%, szundanéz 14%, maduréz 7.5%, maláj stb.), de élnek itt kínaiak, valamint az őslakosnak számító pápuák és a borneói dajakok.
Természetrajz
Indonézia éghajlata egyenlítői trópusi. Az esős időszak decembertől márciusig tart.
A szigetek szinte teljesen vulkanikus eredetűek, az ún. Pacifikus tűzgyűrű részei. Csak Jáván 38 működő, illetve inaktív vulkáni kúp található. A két legismertebb a Bromo és a Merapi, melyek a világ legveszélyesebb vulkánjai közé tartoznak. A legpusztítóbb volt a Krakatau 1883-as felrobbanása, illetve a 2004. decemberi földrengés nyomán keletkező szökőárak hatása.
A szigetvilág flórája és faunája rendkívül gazdag. Már régóta ismert azonban, hogy jelentősen különbözik egyik oldalról Borneó, Bali és a nyugati szigetek, másik oldalról pedig Celebesz, Lombok és a keletebbre fekvő szigetek. Ezen ökológiai határvonalat a jelenség felfedezője után Wallace-vonalnak nevezték el.
A vonal tektonikai értelemben Ázsia és Ausztrália határvonala, így Indonézia valójában bikontinentális ország. Ez ad magyarázatot arra, hogy mikén lehetséges, hogy egymáshoz ilyen közeli szigeteknek miként lehet gyökeresen eltérő állat és növényvilága. Az egyedfejlődés során ezen lemezek jelentősen távolabb voltak egymástól, így földtörténelmi időhorizonton értelmezve nem gyakoroltak egymásra hatást.
Utunk Jáván:
|
Fotógaléria: Hong Kong - Jáva - Bali teljes
|