KATALÁN CAVA és BORTÚRA
2012. április 11.-16.
Készítette: Kárpáti Péter
Borkollégiumban nevelkedett kóstoló csapatunk a természetes egyedfejlődés útján szép lassan többnyire nagysavú és minerális fehérborossá, mára azonban elsősorban buborék (értsd: tradicionális erjesztésű pezsgő) fanatikussá vált. Ezen italok legjobb ár-érték arányú egyedei a katalán Cava-k. Évek óta beszélgettünk egy Cava kóstoló túráról, míg végül 2011. novemberében a tettek mezejére léptünk és elkezdtük szervezni. S ha már Katalónia, akkor nem hagyható ki Priorat és - korábbi barcelonai kóstoló emlékeim alapján - Costers del Segre borvidék sem. Ami közelinek tűnik, az valójában egy 800km-es, 4 napos körút lett, 9 pincével, éttermekkel és számtalan dűlővel.
A csapat minden tagja WSET okleveles "borbuzi", borász, pezsgőkészítő, vagy éppen borászat tulajdonos, így igazi "wine expert"-ként vártak bennünket mindenhol. Nem mindennapi túránkban helyi segítőnk Liz munkája nélkülözhetetlen volt (http://www.ntvtravel.com/), ezúton is köszönjük!
Katalónia borairól
Elöljáróban tisztázzuk, hogy Katalónia Spanyolország északi - a Pireneusok ölelésében található - autonóm közössége, kb. 8 millió lakosával és 32 ezer km2 területével a leggazdagabbnak számít. Fővárosa Barcelona. Lakosai a katalánok, akik erős öntudattal és gyakran önállósodási színezettel különböztetik meg magukat a spanyoloktól. Emiatt a Franco-diktatúra 35 éve alatt sok visszafejlesztési kísérletet kellett átélniük, de a régió fejlődését nem sikerült megtörni. Nyelvük a katalán az indoeurópai nyelvcsalád itáliai ághoz, az ún. új-latin nyelvek nyugati csoportjába tartozik. Rokona a dél-francia területeken beszélt okcitán (provanszál) nyelvnek. A lakosság 97%-a érti és/vagy beszéli/ír a nyelven.
Spanyol borminősítési rendszer
A spanyol rendelkezések az alábbi besorolást alkalmazzák a borvidékek esetében:
D.O. (Denominación de Origen): azaz ellenőrzött származási hely, ahol a szőlőültetés és a borkezelés szabályzott.
D.O.C. (Denominación de Origen Calificada): azaz olyan elismert D.O. terület, ahol a szabályokon túl, különösen kiemelkedő minőségű borok készülnek. Spanyolországban eddig csak Rioja és Priorat kapta meg azt a címet.
Mindezeken túl magukat a borokat az alábbi minőségi kategóriába sorolják a spanyol előírások, hogy bonyolítsuk a kérdést a DO és DOC kategórián kívül.
Vino de Finca: birtokbor, amelyet legalább öt évig egy, már tíz éve nemzetközileg ismert birtok saját szőlőjében termelnek. (Pl. a Clos Mogador Prioratban.)
DO Pago: Egy birtok, egy egyedi területéről (kvázi dűlő) származó bor.
VdlT (Vino de la Tierra): asztali bor, amely nem DO területről származik, de azonosítható regionális karakterrel bír.
VC (Vino Comarcal): adott térségből származó asztali bor, minőségi követelmények nélkül.
VdM (Vino de Mesa): asztali bor, amely különböző, vagy éppen nem minősített területekről származik, és az évjárat azonosság sem kötelező.
Az érlelési idő alapján az alábbi kategóriákat használják:
- Joven: fiatal bor, érlelési elvárás nélkül
- Crianza: 24 hónap érlelés, ebből legalább 6 hónap hordóban.
- Reserva: 36 hónap érlelés, ebből legalább 12 hónap hordóban.
- Gran Reserva: 60 hónap érlelés, ebből legalább 24 hónap hordóban.
Katalónia borvidékei
Katalóniában 9 D.O. (Alella, Conca de Barbera, Costers del Segre, Emporda, Montsant, Pla de Bages, Tarragona, Terra Alta, Penedes), és 1 DOC (Priorat) borvidék található.
Régészeti bizonyítékok vannak rá, hogy katalán borokkal a föníciaiak már az ókori Egyiptomban is kereskedtek. A római időkben általános volt a borkészítés, amely hagyományt a keresztény szerzetesrendek ápolták tovább. Több borvidék a szerzetesrendek feloszlatása után merült álomba, hogy a 20. századtól újra fényes karriert fussanak be.
Klímája alapvetően mediterrán, amit azonban a Montserrat és a Pireneusok láncai lokálisan alakítanak. Az így megjelenő hűvösebb területek teszik lehetővé több fehér fajta termelését is. (pl. lásd később a 850-1000m magasan lévő Encus birtok rajnai rizlingjét.)
Útvonal:
Nagyobb térképre váltás
|
Fotógaléria: Katalán bortúra teljes
|