ROZHEN KOLOSTOR - ZLATEN ROZHEN BORÁSZAT
Rozhen Kolostor
Melniktől kb. 7 kilométerre, a homokkő formációk keleti oldalán található a Rozhen-i "Szűz Mária születése" Kolostor.
A 17. század végén egy hatalmas tűz elpusztította a kolostor levéltárát, így alapításának pontos időpontja nem ismert. A helyi legenda szerint Rilai Szent János is élt itt remeteként, mielőtt a mostani Rilai Kolostor mellé költözött volna. Athos -hegyi források szerint 890-ben építették. A kolostor nevét később egy 13. századi görög kéziratban találták meg. Ebben az időben a már megismert Alexius Slaven uralkodott a térségben. Történészek feltételezik, hogy az alapítás az ő nevéhez fűződik. Ezt alátámaszthatja az ásatások során talált pénzérme, amelyet VIII. Palaiologos Mihály bizánci császárt (1259-1282) uralkodása alatt vertek és ami azonos időszakot jelent. Ebből az időszakból származik a templom kapujának gyönyörűen faragott márvány fríze is.
A kolostor az egyetlen Bulgáriában, amelyet az Oszmán uralom első évszázadaiban helyreállítottak, és a mai napig fennmaradt. Természetesen nem eredeti állapotában, mert többször kifosztották és tűz martalékává is lett, de jelenlegi formája így is a 16. századra nyúlik vissza. A fő templom, az ebédlő és számos lakóépület származik ebből az időből.
A nagy tűzvész után a 18. század elején - helyi bolgárok támogatásából - újjáépítették, pl. a 16. századi fő templom is 1732-ben esett át felújításon. Freskói is ebből az időből származnak.
A 18. század folyamán a kolostor az Athos - hegyi Iviron grúz szent kolostor alárendeltje lett. Ebben az időszakban kapta meg az "anya" kolostorban tartott csodatévő "Szűz Mária Portaitissa" ikonjának másolatát. Az eredeti ikon az Iviron kapujánál "őrködött", innen származik a "Portaitissa" név, azaz kapuőr. A másolat 1790-ben került ide, számtalan csodát tulajdonítottak neki.
A kolostor a 19. században élte újabb virágkorát, amikor regionális lelki központként szolgált és számos környékbeli területet birtokolt.
A kolostor szabálytalan 6-szög alakú, a lakóépületek körül ölelnek egy gyönyörű udvart, amelynek a közepén fekszik a kolostor temploma. A templom belső falát 1732-ben festették, de több eredeti - 16. századi - freskó is megmaradt. Ezek mindegyike a bolgár képzőművészet kivételesen értékes emlékeinek számítanak. Többségük Krisztust a feltámadás után, mint Pantokrátort ábrázolják.
(Az ikonográfiában a "Krisztus Pantokrátor" az ikonok egy fajtájára, típusára vonatkozik. Elsősorban a bizánci művészetből származik, de a görögkatolikus ill. ortodox templomban is megtalálható. Krisztust, mint a Világ urát ábrázolja és isteni mivoltát hangsúlyozza, ahol Krisztus egyenesen letekint a szemlélőre, jobb kezével áldást oszt, míg bal kezében a nyitott evangélium található.)
Az egyik felirat szerint Krisztus Pantokrátor képét, a Szent Szűz és a bejárati kapuhoz tartozó tizenkét apostolt 1597-ben festették. További értékes freskókat láthatunk még 1611-es és 1622-es felirattal. A templom ikonosztázán (az ortodox, illetve más keleti katolikus egyházak templomaiban a templomszentélyt a hajótól elválasztó, képekkel ellátott fala) további értékes festményeket és ikonokat csodálhatunk meg.
A lakóépületek közül a keleti és déli szerzetes szárny a 16. században épült. Kétszintes épület, ahol az étkező, az apát lakószobája, a pincék és a szerzetesek cellái vannak. Az étkező falfestményei az Athos-félszigeti kolostorok 16. és 17. századi éttermi díszítéseire emlékeztetnek.
A másik, háromemeletes lakószárny a 18. században épült, gazdag melniki lakosok adományaiból. A kolostor falain kívül lévő, 1597-ben épült kórház szintén része a kolostor komplexumnak.
A kolostor hangulata, fekvése, a belső udvart szinte teljesen befutó 3 tőke évszázados szőlő látványa különleges hangulatot kelt. Még az "újabb uncsi kolostor"-tól duzzogó gyerekinket is elvarázsolta :-).
A kolostortól nem messze található Jane Sandanski bolgár nemzeti hős sírja. Sírkövén saját szavai vannak: "Az élet harc! A rabszolga a szabadságért harcol, a szabad ember a tökéletességért."
Rozhentől alig 20km-re és félóra autókázásra található a
Zlaten Rozhen borászat (Kapatovo, Petrich Municipality, 2872 Bulgaria), amely bár világvégén van, de meglepő látvány. Világszínvonalú építészettel és kóstoló teremmel találkozunk, ami akkor is működött, amikor rajtunk kívül a madár sem járt arra. A borászatnak jelenleg kb. 150 hektár területe van, de a cél 250ha. Komplex területfejlesztési és érték megőrzési célok mellett korszerű technológiát és akácfa hordós érlelést alkalmaznak. Fő fajtáik a helyi Melnik 55, Melnik Ruby, és az ősi Széles Levelű Melnik, valamint a fehér Sandanski misket. Nemzetközi fajták közül pedig a Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah és Sangiovese ültetvénnyel rendelkeznek. Boraik kifejezetten tetszettek, bár a fehér kivételével mindegyik még érlelendő volt.
|
Fotógaléria: Berkovitsa - Rila - Melnik - görög Kavala és Marónia - Gomba sziklák - Plovdiv - Belogradchik
|
Ha innen Görögországba megyünk tovább, akkor Melniktől alig 30km-re, Kulata falunál léphetjük át a görög határ.
Erről itt olvashatsz tovább:
Útban Kelet-Makedónia felé: Kulata - Kavala - Maronia