07.05. Gaziantep - Kappadókia
Másnap reggel kb. 2 óra alatt értük el Gaziantep (korábbi nevén Antep; oszmán-törökül Ayintap) városát, amely az azonos nevű tartomány székhelye, az ország 6. legnagyobb városa. Focicsapatáról és pisztácia termeléséről is híres.
Szintén a Világ legrégebben folytonosan lakott települései közé tartozik. Az i.e. 18. században a Hettita Birodalom része, majd asszír, perzsa, makedón, római, bizánci, arab, szeldzsuk, mongol, mameluk kézen volt. I Szelim hódítása nyomán 1516 óta az Oszmán Birodalom része.
Látnivalói közül mi időhiány miatt a Világ egyik legjobb múzeumának tartott Archeológiai Múzeumot akartuk megnézni. Sajnos nem számoltunk a hétfői zárva tartással, így ide még vissza kell jönnünk. Leghíresebb leletei közé az Atatürk Gát projekt építésekor víz alá került, a mai Nizip városka mellet elterülő egykori Zeugma leletei tartoznak.
Zeugmát Nagy Sándor egyik tábornoka és a Szeleukida Birodalom későbbi alapítója I. Szeleukosz Nikatór alapította az i.e. 300-ban az Eufrátesz partján Seleucia néven. Fénykorában 80.000 lakost is számlált. Később a Kommagéne Királyság fennhatósága alá tartozott. I.sz. 64-ben rómaiak foglalták el és ekkora kapta a „hajóhíd” jelentésű Zeugma nevet. A selyem út mentén fekvő város a Perzsia felé vezető vízi út okán, valamint átkelési helyként is rendkívül fontos volt. I.sz. 256-ban I. Shapur szaszanida uralkodó elfoglalta és szinte teljesen lerombolta. Ezt még földrengés is követte, így egykori nagyságát sosem nyerte vissza.
Ásatások 1987-ben kezdődtek, amelyek i.sz. I. századbeli római villákat és épületeket tártak fel gazdag mozaik díszítéssel. Az anatóliai víztározó építésekor a leletmentési munkálatok fokozódtak, 1996-ban szintén mozaikos fürdőt és tornatermet, 1997-ben a gát falának építésekor egy nagy bronzkori temetőt tártak fel. 320 sírból közel 8000 kerámia edény került elő. 1998-’99 között a Gaziantepi Múzeum az utolsó erejével, még télen is a leletmentéssel foglalkozott. Ekkor találták meg a híres cigánylány mozaik (amelyet több kutató inkább Nagy Sándor képmásának tart) darabjait, illetve a világ legnagyobb 65.000 darabos antik pecsét lenyomat gyűjteményét. 1999-ben az alsóvárosrész egy épületéből Dionüszosz, Oceanus és Tethys mozaikjai kerültek elő. Végül pedig egy mozaik kövezet, amelyen a trójai háborúra vonatozó, valamint Achilles és Odüsszeusz ábrázolások voltak.
Gaziantepből 9 órányi autókázás után érkeztünk meg Kappadókiába.
|
Fotógaléria: Észak-Mezopotámia-Kappadókia teljes
|