|
|
Vörös-kanyon
Ortahisarból az Ürgüp felé vezető úton található egy tábla, ami kilátópontot és naplemente néző helyet jelez. Ez a híres Vörös-kanyon, amely színeivel és formáival elképesztő látványt nyújt. A legtöbben csak a kilátópontot keresik fel, ahol aszalt gyümölcs és üdítő árusok fogadnak bennünket. Érdemes azonban a völgybe is leereszkednünk egy néhány órás túrára. Nyáron lehetőleg ne délben, mert iszonyatos hőség van.
Ürgüp és környéke Fotógaléria |
Ürgüp
Kappadókia idegenforgalmi központja. Számtalan szálloda, étterem és bolt fogad bennünket. Több borászatot is találunk, amely még a görögöktől származik. Fehérboruk egész iható, vörösboraik erősen felejthetőek. A környéket azonban minden odavezető útról lenyűgöző sziklaformációk kísérik, így érdemes ide-oda autókáznunk, vagy kísérőt fogadnunk. A települések kitáblázottsága teljesen megfelelő.
Göreme
A környék egyértelműen egyik legnagyobb, de legalábbis az UNESCO által a Világörökség részéve nyilvánított látványossága a Göreme Szabadtéri Múzeum. Egy lenyűgöző sziklaformációkkal tarkított szűk völgyben a 9. századtól kezdődően összesen 30 templomot, kápolnát vagy kolostort építettek. Néhányat inkább bazilikának kellene nevezni.
Belső terüket bizánci Ó és Újszövetségi témájú freskók díszítik hihetetlenül gazdag színorgiával. Szánjunk rá legalább 3 órát, de inkább többet. (Sajnos nyáron nagyon meleg van itt, de a templomok belül kellemesen, néha már bántóan hidegek is lehetnek.) Göreme városkában komoly szőnyegbazárt és nagyon jó éttermeket találunk. Ajánlom azokat, amelyek tetőteraszáról végig láthatjuk a völgyet.
Göreme Fotógaléria |
Földalatti városok
Nevsehirtől 20 illetve 30 km-re található Kaymakli és Derinkuyu, a két legfontosabb földalatti város. Ahogy a történelmi bevezetőben is írtam, már a hettita birodalom idejében is építettek földalatti lakásokat, majd a birodalom felbomlása utáni zűrzavaros időkben igen kihasznált védelmi funkciójuk lehetett ezen létesítményeknek. Mind a római időkben, mind az arab hódítások idején a lakosság ilyen városokba menekült.
Feltételezések szerint 36 ilyen város lehet a környéken. Ez a kettő a 6.-9. század között létesült és akár 20 ezer embernek is otthont adhatott. Alapterületük 2-3 km2, mélységük kb. 40-60 m, azaz 8-12 emelet(!!).
A kutatások alapján feltételezhető, hogy a városok össze volta kötve egymással és minden lakóháznak saját lejárata volt a járatokba. Nem csak az emberek, hanem az állatok is itt lakhattak, akár hónapokig. Volt itt templom, iskola, borászat, konyhák, éttermek és raktárak. A folyosó rendszereket trükkösen gyakran 1 személyessé szűkítették, hogy ha mégis betörne az ellenség, akkor egy oldal irányú fülkéből könnyű legyen őket leszúrni egy dárdával. A járatok között szó szerint zsilipeket, több tonnás malomkőszerű ajtókat találunk, amit egy ember be tudott egy szerkezettel csukni, míg kinyitni gyakorlatilag lehetetlen volt a másik oldalról. Szellőző rendszerük profi, sőt még kommunikációs hálózatot is kialakítottak, hogy a központi helyen tanyázó vezetőt tájékoztatni tudják. Felfoghatatlan érzés a labirintus mélyén, a föld alatt több emelettel mászkálni. Lemehetünk ugyan egyedül is, de én javaslom, hogy mindenki fogadjon hivatalos kísérőt, sokkal többet meg fog tudni a helyiségek rendeltetéséről és történelméről.
Göre
A Nevsehir - Kaymakli közötti úton, a földalatti városok előtt, Nevsehir után találjuk majd a hegyoldalban a 7000 éves múltra visszatekintő Görét, amely lakatlan házaival igen kísérteties látványt nyújt.
Ha van időnk bóklásszunk a házak között.
Göre Fotógaléria |
Hőlégballonnal Kappadókia felett
Az egyik legnagyobb - bár nem a legolcsóbb - élményünk volt egy hajnali hőlégballonozás. Előzetesen megalkudtunk e-mailen a Göreme Ballons társasággal ( http://www.goremeballoons.com ) és 100 USD/fő összegért, egy bő 1 órás repülésen vettünk részt. (Az eredeti program közel 2 órás és 140 euróba kerül. Így utólag elmondhatom, hogy a napfelketét követően nyáron sokáig nem bírja az ember a hőséget, amire rásegít a ballon gázégője is, így az 1 óra is elegendő és maradandó élményt nyújtott.)
Reggel 4 órára jöttek értünk, még sötétben a szállóba. A terepen kávé, tea és aprósütemény fogadott bennünket. Majd több tucat másik ballonnal együtt felszálltunk. A felkelő nap sugaraiban előbukkanó hegyek, sziklák képe lélegzetelállító! Csapatunkban volt olyan, aki részt vett hasonlón Amerikában, de mindenki egybehangzóan Kappadókiára tette a voksát! Nézzék meg a képeket, bár az érzés nem ugyanaz , de elmondani meg nem lehet :).
Ballontúra Fotógaléria |
Zárszó
A vidéken először 3, majd 4 napot töltöttem el, de igazából szerintem legalább 1 hetet érdemes. Kiváló lehet akár 2 hetes csillagtúrák szervezésére is.
Amit meg kell még nézni: Uchisar, Zelve, Avanos, Cavusin, Mustafapasa, Soganli, Nidge, Kayseri, Haci Bektas.
De terveim között egy Ankara - Hattusas - Kappadókia - Nemrut hegy - Van tó útvonal is szerepel.
Ha kérdésed lenne örömmel segítek mailben az info@miri.hu címen, vagy oszd meg véleményed Vendégkönyvemben.