Útleírások

Bulgáriai utazások 1.
Bulgáriai utazások 2.
Bulgáriai utazások 3.
Észak-Macedónia
Macedón Köztársaság vs ókori Makedónia
Szkopje
Ohrid
Ohrid látnivalói
Egyiptom - Sátorral a Fehér Sivatagban
Görögország: Makedónia és Trákia
Horvátország - Tavaszi hosszú hétvége Dubrovnikban
Indonézia - Jáva és Bali, Hong Kongi kitérővel
Kuba - 1400 km négykeréken
Madeira - Téli túrák az örök tavasz szigetén
Olaszország - Nápoly és környéke
Olaszország - Toszkána: Borok és etruszkok nyomában
Spanyolország: Barcelonai séták
Spanyolország - La Manga-i csillagtúrák
Spanyolország - El Camino: A Francia út
Szerbia: Sretenje Kolostor és az Uvac kanyon
Szerbia: Utazás a Duna mentén
Törökország - Gulettel az ókori Lykia nyomában
Törökország - Kappadókia
Törökország - Kappadókia reloded
Törökország - Kappadókia full time
Törökország - Őszi túra csecsemővel
Törökország - Isztambul
Törökország - Kalandozások É-Mezopotámiában
Törökország - Lykiai út


Borok

 Bortúrák és kóstolások
A Sangiovese magasiskolája
Miért éppen Grúzia, Törökország és Bulgária
Dalmát bortúrák - 2011-2023
Spanyolország: Katalán bortúra 2012
Török bortúra - 2013
Portugál bortúra - 2014
Loire - kóstolási jegyzetek 2018


Extrák

 Vendégkönyv
 Képtár


OHRID ÉS KÖRNYÉKÉNEK LÁTNIVALÓI


Fontos kiemelni, hogy 2023-ban mindössze egy napunk volt, így csak az általunk meglátogatott helyeket mutatom be. Ohrid óvárosán belül gyalog lehet és kell közlekedni, de vannak távolabbi látnivalók is.
Ezen a térképen lehet követni: Google Maps

Szent Naum-kolostor

A kolostor Ohrid városától 29 kilométerre délre, Ljubanista falu közelében található, közel az albán határhoz.
Ohridi Szent Naum (830 körül - 910) Szent Cirill és Metód tanítványa volt, akit Bulgária hét apostola között tartanak számon. Fiatal korában - a későbbi feljegyzések szerint (pl. Ohridi Szent Kelemen püspök írása) - 863-ban csatlakozott Cirill és Metód térítő útjához, majd közreműködött a Biblia óegyházi szláv nyelvre történő lefordításában és a glagolita ábécé kifejlesztésében. A két szerzetes halála után visszament Bulgáriába, ahol 886-ban I. Borisz bolgár kán kinevezte a pliszkai óegyházi szláv nyelvű iskola vezetőjévé. A másik ilyen iskola az ohridi volt, amelyet Ohridi Kelemen vezetett. Amikor Kelement I. Simeon bolgár cár a mai Albániában található Berat püspökévé nevezte ki, Naum átvette ezen iskola vezetését 893-ban. Naum ez idők alatt fejezte be a cirill ábécé tökéletesítését, mely hamarosan a Bolgár Birodalom hivatalos írásává vált. 905-ben a tó partján felépítette a mai kolostort, ahol 910-ben meghalt. Maradványait a kolostor templomában helyezték örök nyugalomra. A mítoszok és legendák szerint a kőkoporsóhoz hajolva még ma is hallani lehet a szívverését.
Életében is csodatevőnek számított (Sveti Naum Cudotvorec). Számos elmebetegséget meggyógyított, beszédet adott a némáknak és mozgássérülteknek segített újra járni. Halála után szentté avatták.
Az eredeti kolostort a 11. és 13. század között lebontották és átépítették. Jelenlegi, többkupolás bizánci formáját a 16. században nyerte el. Építészeti stílusa eltér a többi észak-macedóniai kolostortól, leginkább a szláv templomépítészet hagyományait követi.

1912-től 1925-ig Albánia birtokában volt. Később a két nemzet közötti jóakarat gesztusaként Zog albán király a Jugoszláv Királyságnak adományozta.
A kolostoregyüttes méreteit leginkább a magasból, vagy a tóról lehet megérezni. Központi része a Szent Arkangyalok temploma, és az egykori kolostori kollégiumi szobák, amelyek ma egy szálloda részét képezik.

A kolostor környékének népszerű látnivalója a környező patak és forrásrendszereken tett hajókázás, amelyet a kolostor felé menet ki sem tudunk kerülni. Nekünk sajnos nem volt rá időnk, de szerintem megérne egy misét. Főleg, ha nem augusztusban vagyunk itt. A források szinte összekötik a Preszpa-tó a Fekete Drin folyó vízgyűjtő területét.

A kolostor egykori kőfalakkal védett birtokán ma egy nagyon népszerű nyilvános strand is található, számtalan étteremmel és bolttal, de egyértelműen "Siófok-alsó" érzettel. Jobb választás szezonon kívül érkezni.

Zaum-i Szent Mária kolostor (Sveta Bogorodica Zaumska)

A vízparti épületről látott képek alapján tűztem ki célul ennek a kis kolostornak a meglátogatását. Sajnos nem terveztem elég körültekintően, így végül nem sikerült elérnünk. De ez egy nagyszerű túra, így mindenképp javaslom!
A gyalogtúrához Trpejca faluba kell mennünk, ahol álljunk meg a Grebnos RV Park / Camping hely közelében, ami 2023 augusztusában nem működött. Innen balra egy kis tábla jelzi az erdő felé, egy kis kaptató irányába, hogy "manastir". A turista jelzésű ösvény először árnyas, erdei ösvény, majd a tó felé kiérve sziklás, fantasztikus panorámájú túraútvonal. Nem volt nálunk víz, nem számítottunk ilyen hosszú útra és a cipőnk sem volt ideális. Ráadásul a korábbi esős napok miatt több helyen csúszós volt az ösvény, nálunk meg nem volt túra bot sem, így nem éreztük magunkat biztonságban. Kb. 40 perc után - a térkép szerint - kb. fél úton lehettünk, amikor végül visszafordultunk. Becslésem szerint ez a kirándulás oda - vissza, nézelődéssel együtt kb. 2 órát igényel.
A kolostor a tó felől egyszerűbben elérhető egy hajó kirándulással, vagy kajakkal.

Ohrid, óvárosi séták

A városban szerintem önmagában több napot lehet bóklászni, de nekünk csak egy kora estébe hajló fél napunk volt, ami nagyon kevés. Ezek fértek bele:

Makedón színház

I.e. 200-ban épült és az ország egyetlen hellenisztikus típusú színháza, ugyanis az országban található másik három antik színház (az ókori Scupiban, Stobiban és Heraklea Lynkestisben) a római korból származik. Nem világos, hogy eredetileg hány férőhelyes volt, mivel csak az alsó része maradt meg. A nyitott színház elhelyezkedése azonban tökéletes. A körülötte lévő két domb védi a széltől, amely az előadások alatt zavarhatná az akusztikát.
Később a római időkben gladiátorviadalokat is rendeztek itt, illetve keresztény kivégzéseknek is helyt adott. Feltehetően az emiatt kialakuló ellenszenv miatt a Római Birodalom megszűnése után a helyiek elhagyták és betemették. Ez tette viszont lehetővé, hogy ilyen jó állapotban megmaradjon.
Csak az 1980-as években fedezték fel újra, amikor egy környező lakóház építése során nagy kőtömbök bukkantak elő, valamint Dionüszoszt és a múzsákat ábrázoló domborművek. A régészek ezek alapján feltételezték, hogy egy görög színház található a környéken, amit rövidesen meg is találtak. A feltárás után, az 1980-as évek végétől kezdve szabadtéri előadásokat szerveznek benne.

Szent Kelemen és Pantaleon kolostor

Az eredeti templom feltehetően akkor épült, amikor Szent Kelemen, I. Borisz bolgár kán (megkeresztelkedése után I. Szent Mihály cár; (9. század első fele - 907. május 2.) kérésére Ohridba érkezett, és felújított egy itt álló régi templomot.

Ohridi Szent Kelemen vagy Kliment (kb. 830 - 916) az egyik első középkori bolgár szent, tudós, és író. Cirill és Metód egyik legjelentősebb tanítványa volt, a glagolita abc és a cirill betűs írás egyik megalkotója, majd az Ohridi Irodalmi Iskola alapítója. A bolgár ortodox egyház első püspökének tartják. A 10. század óta a bolgár ortodox egyház hét apostolának egyike, és a modern Bulgária egyik elsőszámú szentje. Azt tartják, hogy missziójának fő célja az volt, hogy az akkori Kutmicsevitsa (a mai Észak-Macedónia) szlávjait bolgárokká változtassa.
A források szerint Szent Kelemen nem volt elégedett a templom méretével, ezért egy újat építtetett a régi fölé, és Szent Panteleimonnak szentelte.

Szent Panteleimonnak (magyarul: Szent Pantaleon) (275/284? - 304) vértanú és gyógyító Kis-Ázsiában, Nikomédiában (a mai török Izmit) született. Apja pogány volt, így antik iskolában taníttatta, majd egy híres nikomédiai orvosnál tanult. Tehetsége még Diocletianus római császárhoz (284-305) is eljutott, aki az udvarába hívta az egyre ismertebb orvost. A legenda szerint Pantaleon egyszer egy halott gyermeket talált az utcán, akit éppen egy kígyó mart meg. Ekkor Jézus Krisztushoz kezdett imádkozni és megfogadta, ha a gyermek meggyógyul, akkor megkeresztelkedik. A kígyó ekkor elpusztult, a gyermek pedig feltámadt, így a csoda hatására megtért a kereszténységbe. Szent Hermolaosz keresztelte meg, annak ellenére, hogy akkor kereszténység tiltott vallás volt. Csodás gyógyításainak híre messzire eljutott, és természetesen ezzel kivívta a rómaiak haragját. 305-ben elfogatták és megvádolták, hogy keresztény foglyokat gyógyított meg. Sem a vádakat nem volt hajlandó a császár előtt cáfolni, sem kereszténységét megtagadni. Az uralkodó dühében válogatott kínzásoknak vetette alá, de végig sértetlen maradt. Még a vadállatok sem voltak hajlandóak az arénában bántani, csak a lábát nyalogatták. Amikor lefejezését elrendelték, a hóhér kardja rendre meglágyult, és nem okozott sérülést. Végül imádsága hatására Isten szólította magához, amelyet hallva a katonák is megtértek. A Szent kérésére ekkor mégis csak lefejezték, de testéből nem vér, hanem tej folyt, és az olajfa - amihez kötözték - azonnal termőre fordult tőle. Testét nem tudták elégetni sem, végül keresztények temették el titokban.
(A szentnek Magyarországon is volt temploma, mégpedig az egykori Dunapentele (ma Dunaújváros) magasságában lévő, Szalki-szigeten álló Szent Pantaleonnak monostor. Feljegyzések alapján 1238-ban már biztosan létezett, valószínűleg a török hódoltság alatt pusztult el.)


Szent Kelemen az újonnan épített templomban tanítványait - a vallási liturgián kívül - óegyházi szláv nyelvre és a glagolita abc-re tanította. Ezért úgy tartják, hogy ez volt Európa első és legrégebbi megszűnt egyeteme. 916-ban bekövetkezett halála után Kelement itt temették el és sírja ma is létezik.

A 15. században az oszmán törökök a templomot mecsetté alakították át, majd a 16. század elején engedélyezték a romos kolostorok és templomok helyreállítását, így a Szent Kelemen-templomot is. A 16. század végén vagy a 17. század elején azonban ismét lerombolták és helyére az Imaret mecsetet (törökül: Imaret Camii) emelték.

Az első jelentős modernkori ásatásokat 1943-ban Dimche Koco professzor kezdte meg. Ekkor a templom alatt futó alagutakat és kriptákat tártak fel. Valamint egy ott álló római bazilika további romjait is.
2000-ben a mecsetet régészeti megfontolásokból lebontották, ami nagy port kavart a macedóniai iszlám vallási közösségben.
A rekonstrukció 2000. december 8-án kezdődött, és a templomot 2002. augusztus 10-re, az eredeti templom építéséhez használt anyagok felhasználásával teljesen helyreállították. Ideértve a részben romos harangtornyot és a templombelső márvány padlózatát is. Szent Kelemen ereklyéinek nagy része is visszakerült a templomba. A templom közelében lévő, szinte eredeti állapotában megmaradt, kőből készült keresztelőmedence körül finom részletességű mozaik padlózatot tártak fel.
2007. október 10-én a régészek egy 2383 velencei érméből álló gyűjteményre akadtak. Észak-Macedónia egyik neves régésze, Pasko Kuzman szerint az érmék különleges jelentőséggel bírnak, mert arra utalnak, hogy Ohrid és Velence élénk kereskedelmi kapcsolatban állt egymással.

A templom meglátogatását össze akartuk kötni az erőd - a hőségre való tekintettel kora esti - meglátogatásával. Sajnos azonban 16 órakor bezárt, a rajtunk kívül is csalódott egyéb turisták elégedetlenségére.

Kaneói Szent János Templom (Sveti Jovan Kaneo; angolul Church of Saint John the Theologian)


A Szent Panteleimon templomtól egy rövid, de remek óvárosi sétára, a tóra néző strand feletti sziklán található templom templom, az egyik leggyakrabban fotózott környék Ohridban. Mi teljesen véletlenül napnyugtára érkeztünk, ami felejthetetlen élménynek bizonyult.

A templomot Patmoszi Jánosnak, a Jelenések könyve írójának szentelték. Általánosan elterjedt, de nem bizonyított tényként ezt a személyt János apostollal azonosítják. Építési ideje ismeretlen, de dokumentumok arra utalnak, hogy biztosan 1447 előtt épült. A régészek úgy vélik, hogy valamikor az Oszmán Birodalom uralma előtt, nagy valószínűséggel a 13. században építették és a 14. században felújították.
Az 1964-es restaurálási munkálatok során freskókat fedeztek fel a kupolában. Ezek egyike például a Krisztust Pantokrátorként ábrázoló falfestmény. Az egyik oldalfalon pedig Ohridi Szent Kelemen freskója is látható Ohridi Szent Erzsébet kíséretében.

Fotógaléria: Szerbia: Uvac-kanyon; É-Macedónia: Ohrid